Armband silver 1900-talets sista kvartal

224465

ARMBAND, Navajo, 1900-talets sista kvartal, silver, dekor av bladslingor och blommor, innermått ca 5,5 cm, BROSCHER, bl a Zuni, 5 st, form av örndansare samt fåglar, infattade stenar samt delvis pärlemor, längd ca 2,5-5 cm, PIN/NÅL, form av fyrfotadjur, ÖRHÄNGEN, 3 par, bl a Zuni, dekor av stiliserade ansikten
PROVENIENS: Christina Stenius samling

Guld/Smycken, Etnografica

Monter 7

Budhistorik (19 bud)
1195179
1195193
1 900
1195179
1 800
1195190
1 700
1195179
1 600

Slutpris SEK:
195 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.