Armband 1900-talets första hälft/mitt

224460

ARMBAND, 1900-talets första hälft/mitt, sydvästra USA, silver, punsad dekor av halvmånar, innermått ca 5,5 cm, vikt ca 42 gram, HÅRSPÄNNE, silver, infattade turkoser, punsad dekor av halvmånar, längd ca 10 cm, RING, infattade turkoser, ringstorlek ca 17 mm, DEKORELEMENT, för bälte, silver, rektangulär form med konturerad kantpunsad dekor av halvmånar, pålödd dekor i form av örn med solsymboler, längd ca 3,5 cm
PROVENIENS: Christina Stenius samling

Guld/Smycken, Etnografica

Monter 7

Budhistorik (3 bud)

1195481
1195479
750
1173434

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.