Bolotie fickkniv ring sydvästra USA

224438

BOLOTIE, sydvästra USA, form av örnklädd dansare, silver, infattade stenar och pärlemor, flätad rem av läder, höjd ca 8 cm, FÄLLKNIV, Zuni, skaftsidor med infällda stenar, blad märkt RC, längd inklusive utfällt blad ca 14 cm, RING, silver, ringstorlek ca 19 mm
PROVENIENS: Christina Stenius samling

Bolotie med skador/lagning på stenar

Guld/Smycken, Etnografica

Monter 8

Budhistorik (12 bud)
1195344
1194968
950
1194968
900
1195343
850
1194968
650

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.