Halsband

224295

HALSBAND, 1900-talets mitt/andra hälft, sydvästra USA, Navajo, silver, infattade turkoser, globformade pärlor, dekor av stiliserade squashblommor, halvmåneformat hänge så kallad "naja", längd ca 67 cm, vikt ca 270 g
PROVENIENS: Christina Stenius samling

Guld/Smycken, Etnografica

Monter 7

Halsband
Budhistorik (9 bud)
1194834
3 200
1194833
1194832
2 800
1194793
2 600
1194617
2 400

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.