Grönländsk harpun

221329

HARPUN, Grönland, inuitarbete, trä och ben, längd 163 cm
Proveniens, insamlad i mitten av 1900-talet av gruvdirektören på Ivigtût, Grönland

Etnografica, Vapen/Medaljer

Rum 3

Grönländsk harpun

Budhistorik (15 bud)
1196802
1194802
950
1189113
900
1194801
900
1189113
850

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.