Grönländsk harpun

221325

HARPUN, Grönland, inuitarbete, trä och ben med metallspets, läderremmar, längd 204 cm
Proveniens, insamlad i mitten av 1900-talet av gruvdirektören på Ivigtût, Grönland

Etnografica, Vapen/Medaljer

Rum 3

Grönländsk harpun

Budhistorik (32 bud)
1196919
7 000
1196913
6 800
1196910
6 600
1196904
6 400
1196903
6 200

Slutpris SEK:
7 000
684 EUR, 800 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.