Inuitarbeten

221247

HARPUN, Grönland, inuitarbete, trä och ben med metallspets, läderremmar, vidfästadt kastträ, längd 170 cm
Proveniens, insamlad i mitten av 1900-talet av gruvdirektören på Ivigtût, Grönland

Sprickor

Etnografica, Vapen/Medaljer

Rum 3

Inuitarbeten

Budhistorik (17 bud)
1196896
3 600
1196891
3 400
1196894
3 400
1196891
3 200
1196886

Slutpris SEK:
3 600
339 EUR, 408 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.