Kuniyoshi träsnitt

218714

KUNIYOSHI, Utagawa (1797-1861): Kyoshi, along with his wife traveled a great distance to get good water and fresh carp desired by his aged mother, ur Twenty Four Paragons of Filial Piety for Children / Chinese stories, signerad Ichiyusai Kunioshi ga, utgivare Wakasaya Yoichi ca 1840, aiban 21,5x34,5 cm, i passpartout Proveniens: Jan Post

Vikt

Orientaliskt, Konst

Rum 1

Kuniyoshi träsnitt

Budhistorik (12 bud)
1199718
1 600
1199814
1199718
1199812
1199718
900

Slutpris SEK:
1 600
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer