Kuniyoshi träsnitt

218606

KUNIYOSHI, Utagawa (1797-1861): Sagi-no-Ike Heikuro brottas med en pyton, kapitel 31 ur Japanese and chinese comparisons for the chapters of Genji, signerad Ichiyusai Kunioshi ga, utgivare Ise-Yoshi 1855-56. obanformat 36x25 cm; oramad i passpartout; Proveniens: Jan Post

Marginalskador, förstärkt med rispapper

Orientaliskt, Konst, Konst, Grafik

Rum 1

Kuniyoshi träsnitt

Budhistorik (21 bud)
1199697
1 900
1198414
1 800
1198414
1 700
1199690
1 600
1198414
1 400

Slutpris SEK:
1 900
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer