Kuniyoshi träsnitt

218564

KUNIYOSHI, Utagawa (1797-1861): Poet Ariwara no Narihira eloping with Nijô-no-tsubone pursued by men with torches, nr 40 ur The Sixty-nine Post Stations of the Kisokaidô Road, signerad Ichiyusai Kunioshi ga, utgivare Kadzusa-ya Iwazô 1852-53, oban 35,5x24 cm, i passpartout
Proveniens: Jan Post

Marginalskador

Orientaliskt, Konst, Konst, Grafik

Rum 1

Kuniyoshi träsnitt

Budhistorik (14 bud)
1199669
1198578
1198578
950
1199642
900
1198578

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer