Kruka

212872

KRUKA, "Olla", Acoma, New Mexico, bladdekor, höjd 23,5cm
PROVENIENS: Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Spricka ca 20cm från mynningen med litet nagg, blyertsinskription på sidan "acoma"

Etnografica

Monter 7

Kruka

Budhistorik (21 bud)
1194206
6 400
1195886
6 200
1194206
6 000
1195877
5 800
1194206
5 600

Slutpris SEK:
6 400
582 EUR, 672 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.