Kruka

212872

KRUKA, "Olla", Acoma, New Mexico, bladdekor, höjd 23,5cm
PROVENIENS: Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Spricka ca 20cm från mynningen med litet nagg, blyertsinskription på sidan "acoma"

Etnografica

Monter 7

Kruka

Budhistorik (21 bud)
1194206
6 400
1195886
6 200
1194206
6 000
1195877
5 800
1194206
5 600

Slutpris SEK:
6 400
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer