Utamaro träsnitt

212535

UTAMARO, Kitagawa (1753-1806): Sittande kurtisan, signerad Utamaro, utgivare Takatsu-ya Isuke, censurstpl Kiwame II, oban 35x21,5 cm
Proveniens: Per Kjellander, Lidingö

Skador, lagningar, veck, blekt

Orientaliskt, Konst, Konst, Grafik

Fack 2

Utamaro träsnitt
Budhistorik (7 bud)
1198639
1198513
700
1198511
650
1198510
600
1193781
550

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer