Utamaro träsnitt

212533

UTAMARO II, Kitagawa (?-1831): Två kurtisaner i båt, signerad Utamaro, utgivare Tsuru-ya-Kiemon, censurstpl Kiwame II, oban 32,5x22,5 cm; oramad
Proveniens: Per Kjellander, Lidingö

Fläckar, lagningar, nålhål, blekt

Orientaliskt, Konst, Konst, Grafik

Rum 1

Utamaro träsnitt
Budhistorik (19 bud)
1198824
4 200
1198816
1198812
3 800
1198805
3 600
1198796
3 400

Slutpris SEK:
4 200
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer