Robert Thegerström olja

230829

THEGERSTRÖM, Robert (1857-1919): "Studiehuvud (Minna Poppius) till "Dansen i Dramatenteatern, no 544", osignerad , olja på duk, 57x45 cm; Modellen är konstnärinnan Minna Poppius (1883-1984) sedemera gift med flygbaronen Carl Cederström (1867-1918). Intygad a tergo av Elin Thegerström, oramad
PROVENIENS: Konstnärens familj

Veck, hål efter häftstift

Konst, Måleri

Kundcenter

Robert Thegerström olja
Budhistorik (6 bud)
1157837
1154253
1154253
450
1153936
1153936

Slutpris SEK:
111 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.