Olja porträtt av Anders Abraham Grafström

230585

OIDENTIDIERAD KONSTNÄR (1800-talets början): Porträtt av Anders Abraham Grafström, olja på duk, 57x52 cm
HISTORIK: Grafström (Sundsvall 1790 - Umeå 1870) var präst, historiker, riksdagsman och skald, ledamot av Svenska Akademien 1839-1870 samt även Musikaliska- och Lantbruksakademien
PROVENIENS: I arv i samma familj efter biskopen och psalmdiktaren Frans Michael Franzén (1772-1847). Grafström var gift två gånger, båda gångerna med döttrar till Franzén

Krackelerad, smärre färgbortfall, retsucher

Konst, Måleri

Rum 2

Budhistorik (6 bud)
1153376
1152268
1152266
600
1152265
550
1151822
500

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.