Johan Gustaf Sandberg oljemålning

230350

SANDBERG, Johan Gustaf (1782-1854): "Gustaf II Adolf som barn emottager af en bonde en liten Ölandshäst", signerad och daterad JG Sandberg 1849, olja på duk, 44x30 cm atergo inventarieetikett Drottning Josefina 1860 Nr 264
UTSTÄLLD: Kungliga Akademien för de fria konsterna, 1850
Proveniens: Stockholms Auktionsverk Stora Kvalitén våren 1997

Smärre färgbortfall

Konst, Måleri

Rum 2

Budhistorik (4 bud)

1150497
1150367
1141339
1 900
1139780
1 800

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.