J Nash akvarell "Midsommer"

230302

NASH, Jörgen (Danmark, född 1920): "Midsommer", signerad NASH, akvarell, stämplad a tergo Jörgen Nash Drakabygget Örkelljunga Sverige, 28x40 cm

Historik: Under åren 1963-66 hade konstnären Carl Magnus ateljé i nordvästra Skåne, i Drakabygget. Det var ett svensk-danskt konstcentrum som grundades 1960 av COBRA-medlemmen Asger Jorn och hans bror Jörgen Nash. Drakabygget blev en samlingsplats för konstnärer från hela världen som kom för att arbeta, inspireras och leva i enlighet med 1960-talets ideal. Genom åren har flera hundra konstnärer vistats kortare eller längre perioder på Drakabygget.

Konst, Måleri

Rum 4

J Nash akvarell

Budhistorik (13 bud)
1148922
1149724
1148922
1 900
1149466
1 800
1148922
1 700

Slutpris SEK:
212 EUR, 241 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.