Vindflöjel järnsmide daterad 1790

229972

VINDFLÖJEL, Sverige, järnsmide, daterad 1790, i form stiliserat drakhuvud, genombruten dekor av årtalet samt monogram PLS, järntenar för fäste, längd 34 cm, höjd 56 cm
PROVENIENS: Halla socken, Gotland

Diverse, Allmoge

Rum 4

Budhistorik (5 bud)
1138088
3 400
1145423
3 200
1138088
1137263
2 800
1136870

Slutpris SEK:
3 400
328 EUR, 373 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.