Handskriven vävbok med tygprover 40-tal

229908

VÄVNING, Praktisk vävbok, handskrivna instruktioner och beskrivningar av vävtekniker, med inlimmade väv- och garnprover samt tecknade mönster.
Folio. Linneband.
Signerad Inga Regnstrand och daterad H. V. (skola) 1944-45.

Fint skick, rygg med ett par ljusbruna missfärgningar.

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria

Monter 28

Budhistorik (15 bud)
1147938
1 400
1147560
1 300
1146987
1147037
1146987
950

Slutpris SEK:
1 400
135 EUR, 153 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.