Afrikansk mask

229873

MASK, Songola, Kongo, troligen 1900-talets mitt, delvis patinerad med kaolinlera, höjd 28,5 cm
Proveniens: Carl Gabriel Müllers samling, Stockholm

Skador, insektsangrepp

Etnografica

Monter 25

Afrikansk mask

Budhistorik (4 bud)

1160738
1160713
1151177
1150566
550

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.