Taburett av Erik Öhrmark

229872

TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, signerad EÖM (Erik Öhrmark, mästare i Stockholm 1777-1813/16), träskuren, bemålad och förgylld dekor, raka avsmalnade ben med kannelyrer
Proveniens: Operasångaren Henning Hugo Malm (1872-1937), enligt uppgift inköpt vid utgallring från Stockholms slott

Slitage, färgbortfall

Rum 2

Taburett av Erik Öhrmark

Budhistorik (31 bud)
1147110
9 400
1147140
9 200
1147110
9 000
1147139
8 800
1147110
8 600

Slutpris SEK:
9 400
907 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.