Afrikansk mask

229871

MASK, Lega Muminia, Kongo, troligen 1900-talets mitt, delvis patinerad med kaolinlera, höjd 29 cm
Proveniens: Carl Gabriel Müllers samling, Stockholm

Slitage och småskador

Etnografica

Monter 24

Afrikansk mask

Budhistorik (2 bud)

1160251
850
1157737

Slutpris SEK:
850
81 EUR, 91 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.