Fåtölj gustavianskt stockholmsarbete

229870

FÅTÖLJ, gustavianskt stockholmsarbete, märkt "26", träskuren, bemålad och förgylld dekor, raka avsmalnade ben med kannelyrer
Proveniens: Operasångaren Henning Hugo Malm (1872-1937), enligt uppgift inköpt vid utgallring från Stockholms slott

slitage, färgbortfall

Rum 2

Budhistorik (82 bud)
1147797
94 000
1147815
92 000
1147797
90 000
1147808
88 000
1147797
86 000

Slutpris SEK:
94 000
9 071 EUR, 10 302 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.