Bestick silver

229830

BESTICK, mm, silver, 18-1900-tal, bestående av: 12 kaffeskedar, modell Disa, 12 mockaskedar, modell Vasa, bakelsespade, kaktång, druvsax, kaffesked modell Skytte, matsked, tesked, modell gammal fransk, kopp, rokokostil, Lisa Andersson, 1967, höjd ca 6 cm, skål på fot, Tore Eldh, 1972, höjd ca 4 cm, kopp på kulfötter, 1951, såsslevar/saltskopor, handtag i svarvat trä, längd ca 15-23 cm, total vikt exklusive såsslevar/saltskopor ca 625 g; 5 dlr nysilver medföljer

Monogramgravyr och slitage förekommer

Silver

Monter 26

Bestick silver

Budhistorik (4 bud)

1145327
1144278
1 900
1136738
1 800
1136737
1 700

Slutpris SEK:
191 EUR, 215 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.