Ljuskrona 17/1800-tal delvis Louis XV

229762

LJUSKRONA, 17/1800-tal, delvis Louis XV, förgylld stomme behängd med olikslipade prismor, för nio ljus, höjd 124 cm

Renoverad, kompletterad, omarbetad under 1800-talet, elektrifierad, ett glas i mittstam saknas, smärre skador

Belysning

Rum 12

Budhistorik (48 bud)
1146502
106 000
1146539
104 000
1146502
102 000
1146537
102 000
1146502
100 000

Slutpris SEK:
106 000
10 674 EUR, 12 126 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.