Beth Zeeh akvarell

229508

ZEEH, Beth (1911-2004): Hus vid vattnet, signerad och daterad Beth Zeeh -33, akvarell, 40x44 cm
HISTORIK: Beth (Elisabeth) Zeeh föddes i Stockholm där hennes far var överstelöjtnant Erik Zeeh. Studier i Stockholm och under resor till till bl a Tyskland, Frankrike och Italien. Hon har utfört monumentalmålningar för stadshusen i Nyköping (1962) resp Flen (1963) och haft ett flertal separatutställningar i Sverige och även utomlands. Gift (1944) med konstnären Ryno Frieberg.

Konst, Måleri

Fack 13

Beth Zeeh akvarell

Budhistorik (3 bud)

1151230
1151014
1146708

Slutpris SEK:
39 EUR, 44 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.