Oidentifierad konstnär oljemålning

228348

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Marinmåleri, olja på duk, ca 46x69 cm,

Enligt uppgift skonerten "Karolina", byggd 1852 på Åland, såld 1877 till Sverige, ägare 1881 J E Davidsson, Senneby, Väddö, ej med i 1887 års skeppslista, signal HPBG, 286 nettoregisterton, 1885-1886 blev den avriggad till träkolspråm

Krackerleringar, retuscher

Ändringar/tillägg
1885-1886 blev den avriggad till träkolspråm

Konst, Måleri

Rum 3

Budhistorik (15 bud)
1135136
4 200
1134499
1134089
3 800
1134091
3 600
1134089
3 400

Slutpris SEK:
4 200
401 EUR, 451 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.