Skålfat Kangxi 16/1700-tal

227814

SKÅLFAT, porslin, Kina, 16/1700-tal, uddigt bräm, dekor i famille verte med motiv av blomsterkorg samt blommande grenar, diameter ca 22 cm
PROVENIENS: Ivar Hörhammers samling (1884-1953)

Glasyrbortfall, smärre tillverkningsdefekter, obetydligt kantnagg

Orientaliskt, Porslin

Monter 22

Skålfat Kangxi 16/1700-tal

Budhistorik (5 bud)
1129341
1121945
900
1121765
650
1118678
600
1118463

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.