Soffa USA

227539

SOFFA, sannolikt USA 1950-tal, svängd modell med öppet avslut, ryggstöd med fast djuphäftad stoppning klädd i gråblå klädsel, lösa sitsar klädda i blå textil, ben i mahogny skodda i mässing, tvådelad, höjd 77, längd 320 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt i USA 1958.

Smärre slitage

Soffa USA

Budhistorik (6 bud)
1127989
8 000
1127988
7 600
1119930
7 000
1119929
6 000
1119928
5 000

Slutpris SEK:
8 000
766 EUR, 900 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.