Porträttfotografier av filmstjärnor

226913

FILMSTJÄRNOR - FOTOGRAFIER (106), 96 stora och 10 små svartvita fotografier (reklamkopior) av svenska och amerikanska filmstjärnor 20- till 50-tal, porträtten på Birgit Tengroth, Margit Manstad, Tutta Rolf och Annalisa Ericson med autografer.
Bl.a. Edwin Adolphson, Douglas Fairbanks, Buster Keaton, Mae West, Maurice Chevalier, Zarah Leander, Marlene Dietrich, Gary Cooper, Lilian Harvey, Åke Söderblom, Greta Garbo, Emil Jannings, Fridolf Rudin, Clark Gable, Sickan Carlsson.
Flertalet av de stora ca 24x30 cm, de små ca 15,5x11 cm.
Proveniens: Hans Åkerblom (inköpschef på Svensk Filmindustri).

Något nötta, någon reva.

Böcker/Kartor, Fotografier, Konst, Fotografi

Monter 11

Budhistorik (41 bud)
1123771
12 000
1120062
11 500
1123770
11 000
1120062
10 500
1123767
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 145 EUR, 1 288 USD
Utropspris SEK:
1 800

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.