Edmond Adam oljemålning

225675

ADAM, Edourd Charles (Edmond) (1868-1938): Porträtt av lastångaren "Sundbri", Landskrona (sedemera omdöpt till "Roula" och skjuten i sank utanför Kreta 1940 av italienska ubåten "Goffredo Mameli", signerad V Adam 1928, olja på duk, 60x92 cm
Historik om båten.
Byggd 1899 i Bergen av Bergens Mek Verksted för Adolph Halvorsen;
senare A/S D/S Europa (A Halvorsen), Bergen. EUROPA. 1041
bruttoregisterton. Dim: längd 68.67 m - bredd 9.81 m.
1928: såld till Rederi AB Sundbri (Ture P Jönsson), Landskrona.
SUNDBRI.
1934: såld till Michail A Karageorgis, Piraeus. ROULA.
1940, aug 1: granatbeskjuten och sänkt av italienska ubåten GOFFREDO
MAMELI på position N 34 06 - O 026 30 på resa Istanbul-Port Said med
timmer, tändstickor och tobak.

Skador, färgbortfall

Ändringar/tillägg
Byggd 1899 i Bergen av Bergens Mek Verksted för Adolph

Nautica/Technica, Konst, Måleri

Rum 5

Edmond Adam oljemålning

Budhistorik (3 bud)

1130577
6 200
1120850
6 000
1118559
3 400

Slutpris SEK:
6 200
591 EUR, 665 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.