Daniel Sjöholm Matchless

223947

SJÖHOLM, Daniel, "Matchless", bord, prototyp 2008, kanadensisk björk, signerad Proto 1 Matchless 2008 Daniel Sjöholm, höjd 49, 200 x 54 cm

HISTORIK: I Daniel Sjöholms portfolio finner man sju års industri- och bildesignstudier som avslutades med en Master of fine Arts, på Royal College of Art i London. Idag driver han en designbyrå i Skåne med en bred repertoar av prisvinnande produktdesign. Bordet är en konceptuell möbel utvecklad med utgångspunkten att man skall kunna bära bordet enkelt under armen och flytta och använda det var man vill. Därför använde Daniel Sjöholm träslaget kanadensisk björk som kombinerar låg vikt och styrka. Samma dimension på varje enskild stav i konstruktionen, ger bordet en simplistisk men teknisk form som balanserar dess organiska och oregelbundna design. Med helt assymetrisk form på benen utvecklades en unik produktionsmetod för att klara den komplicerade processen i att sätta samman sektionerna till färdig produkt.

Smärre slitage

Daniel Sjöholm Matchless

Budhistorik (9 bud)
1127170
1118915
1118914
1118913
600
1118558
500

Slutpris SEK:
391 EUR, 457 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.