Skålfat dosa bl a Ming

226776

SKÅLFAT, celadon, Ming, SKÅLFAT, omkring 1800, Kina, DOSA med lock, delvis glaserad, Kina, höjd 3-4 cm, celadonfatets diameter 14,5 cm

Skador och lagningar

Orientaliskt, Porslin, Keramik/Porslin

Monter 5

Skålfat dosa bl a Ming

Budhistorik (7 bud)
1120619
550
1120516
500
1120504
450
1120106
1120503

Slutpris SEK:
550
53 EUR, 62 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.