Docka Käthe Kruse

226585

POJKDOCKA, Käthe Kruse, Tyskland, 1950-tal, kropp i formpressat stoppat tyg, märkt under fötter "Käthe Kruse" resp "432519 Med in Germany US-zone", målade anletsdrag, blå ögon, blond peruk, femdelad kropp med breda höfter, klädd tyrolerdräkt samt bruna skor i läder och hatt, längd ca 36 cm
I originalask samt med häfte

Gåvoinskription under fot "Av Pappa 15/9 1955", smärre slitage

Leksaker

Monter 31

Docka Käthe Kruse

Budhistorik (28 bud)
1119657
3 400
1118661
3 200
1119656
3 200
1118661
1119655
2 800

Slutpris SEK:
3 400
326 EUR, 383 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.