Bägare i silver Christian Henning Stockholm 1709

226517

BÄGARE, silver, Christian Henning, Stockholm 1709, invändigt med spår av förgyllning, svisselerad bladdekor, vågband i relief, livet med ägarinitialer, höjd ca 21 cm

Senare fot samt med bristningar, undertill med synliga lagningar, bucklor

Silver

Monter 6

Budhistorik (25 bud)
1120237
11 000
1120160
10 500
1120236
10 000
1120160
9 800
1120234
9 600

Slutpris SEK:
11 000
1 062 EUR, 1 206 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.