Skål med lock Svenskt Tenn

226323

SKÅL, med lock, Estrid Ericsson för Svenskt Tenn 1924, lockknopp i form av fisk, stämplad med änglamärket Svenst Tenn B8 (1928), höjd 18, diameter 25 cm
LITTERATUR: Jämför Modernt Svenskt Tenn, Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson och Jan von Gerber, Stockholm 2004, bild s 24

Bruksslitage

Diverse, Design

Monter 27

Skål med lock Svenskt Tenn

Budhistorik (29 bud)
1116164
4 600
1116167
4 600
1116164
4 400
1116162
4 200
1116159

Slutpris SEK:
4 600
444 EUR, 504 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.