Helmer Osslund Eftermiddag i Ramsele

226181

OSSLUND, Helmer (1866-1938): Eftermiddag i Ramsele, signerad Helmer Osslund. akvarell på papper fäst på pannå, 44,5 x 59,5 cm

På baksidan påklistrad tidningssida. Sannolikt utförd omkring 1920.
PROVENIENS
Konstkritikern Stig Johansson, Stockholm
UTSTÄLLD
The Fifth International Water Color Exhibition, The Art Institute of Chicago 1925

Konst, Måleri

Kundcenter

Budhistorik (14 bud)
1115352
12 000
1115351
11 500
1115349
11 000
1115348
10 500
1115346
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 158 EUR, 1 315 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.