Dalmålning gavelfälft

225796

DALMÅLNING, Dalarna, Leksands socken, målad år 1815 av Hindriks Anders Persson (f. 1771), Laknäs, i form av gavelfält, målad på papper, centralt motiv med Vingårdsarbetarnas lön (Matt 20:1f) "Går och I uti min wingård och Hwad skieäligt är skolen i få", bred bård nedtill med band och blomstergirland, smala bårder med stämpeldekor i form av stiliserade blomhuvuden, 383 x 130 cm

uppfodrad på väv, fuktskador, missfärgningar, slitage och skador, veck

Diverse, Allmoge

Dalmålning gavelfälft

Budhistorik (37 bud)
1110553
15 500
1110552
15 000
1110547
14 500
1110545
14 000
1110546
14 000

Slutpris SEK:
15 500
1 496 EUR, 1 699 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.