Ampel empire

225624

AMPEL, stockholmsarbete empire, för tre ljus, i den egyptiserande stilen, i form av romersk oljelampa, flussglas, delvis matterad och polerad brännförgylld brons, ljushållare av egyptiserande sfinxhuvuden, livet med lejonmaskaroner, botten med bladdekor och pinjekotte, mässingskedjor, takfäste med målad bladslinga, behängd med ovaler och droppar, lösa manschetter, höjd 85 cm

Jämför ampel med identiska sfinxhuvuden i entrévåningen, på Rosendals slott, Djurgården, Stockholm

Manschetter samtida men ej ursprungliga, skålen med skador och lagningar

Belysning, Taklampor

Rum 2

Ampel empire
Budhistorik (14 bud)
1102564
9 400
1109629
9 200
1102564
9 000
1109625
8 800
1102564
8 600

Slutpris SEK:
9 400
897 EUR, 1 009 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.