Träsnitt signerat Kunisada

225527

KUNISADA, Utagawa (1786-1865): Skådespelaren Matsumoto Kôshiro V i dramat "Tokiwa ima koi iki yatsuna", som Takechi Mitsuhide på en fjäderboillsracket, titeln "Tygöverklistrade fjäderbollsracketar enligt senaste mode", signerad oju Gototei Kunisada ga, utgivare Azumaya Daisuke ca 1815, färgträsnitt, ca 34,5x23,5 cm
Avbildad: Rose Hempel "Japanska träsnitt"

Slitage

Konst

Fack 5

Träsnitt signerat Kunisada

Budhistorik (2 bud)

1107690
1101128

Slutpris SEK:
36 EUR, 41 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.