Bestick silver modell engelsk snäck

225451

BESTICK, 128 dlr, silver, modell engelsk snäck (Kings Pattern), Möllenborg, Stockholm 1800-talets första del, (1830/1840-tal), bestående av: 24 matgafflar, 24 matskedar, 24 bordsgafflar (längd 17 cm), 24 bordsskedar (längd 18 cm), 24 mindre skedar (längd 14,5 cm), 2+1 raguskedar, soppslev, 2 strösockerskedar, 2 såsslevar, med stämplat alliansvapen, vikt ca 7,560 g

Några delar ej av Möllenborg, olika årsstämplar

Silver

Kundcenter

Budhistorik (19 bud)
1108221
22 000
1106805
21 000
1106796
20 000
1106794
19 500
1105296
19 000

Slutpris SEK:
22 000
2 123 EUR, 2 411 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.