Kruka Kina

225299

BOJAN, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i famille rose med motiv av figurscen med fabeldjur, på snidad träsockel samt med snidat trälock med delvis genombruten dekor, total höjd 29 cm

Sprickor i sockel, lock med lagningar, krukans mynning med nagg

Orientaliskt, Porslin

Monter 29

Kruka Kina

Budhistorik (9 bud)
1117810
1 300
1114815
1114726
1109341
1109339
950

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.