Louis Robert Léopold oljemålning

225043

LÉOPOLD, Louis Robert (Schweiz/Frankrike 1794-1835) tillskriven: Vilostund i bergssluttning, olja på duk, 46x38 cm
PROVENIENS
Svenska Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919

Gustaf Retzius(1842-1919) var anatom, etnolog och antropolog. Medlem av Svenska Akademien mellan åren 1901-1919. GR nominerades till Nobelpriset 23 gånger. Gift med Anna Retzius-Hierta. Dotter till Lars Johan Hierta, Aftonbladets grundare.

Smärre dukskada

Konst, Måleri

Rum 8

Budhistorik (38 bud)
1104354
10 500
1104352
10 000
1104347
9 800
1104351
9 800
1104347
9 400

Slutpris SEK:
10 500
1 013 EUR, 1 151 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.