David Blomberg notskåp Nordiska Kompaniet 1909

224998

NOTSKÅP, David Blomberg, Nordiska Kompaniet 1909, alm med skuren dekor, skåpets inredning med tre hyllor i lönn, brickmärkt AB NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM C4259 R5355, höjd 143 cm
PROVENIENS: Graninge stiftsgård. Byggnaden uppfördes efter Ferdinand Bobergs ritningar 1909.
UTSTÄLLD: Stockholmsutställningen 1909
LITTERATUR: Utställning 1909. Stockholm, Allmänna svenska utställningen för konsthandtverk och konstindustri i Stockholm 1909 /c red. : Carl L. Bendix och E.G. Folcker., Stoc

Slitage

Möbler, Design

Rum 11

Budhistorik (21 bud)
1103904
4 400
1103903
4 200
1103902
1103899
3 800
1103901
3 800

Slutpris SEK:
4 400
430 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.