Alf Wallander oljemålning

224997

WALLANDER, Alf (1862-1914): Äppelblom, Signerad och daterad A.Wallander 07 samt A. Wallander 08, olja på duk, 152 x 350 cm.

Alf Wallander föddes i Stockholm 1862 och började redan som femtonåring vid Slöjdskolan (Tekniska skolan) för att året därpå inträda vid Konstakademien. Efter sex års studier bestämde han sig för att ge sig ut i Europa, till Paris, där han undervisades vid Académie Julian av Aimé Morot och Benjamin Constant under ett par år.

Dubblerad, veck, rispor

Ändringar/tillägg
Dubblerad, veck, rispor

Konst, Måleri

Rum 7

Alf Wallander oljemålning

Budhistorik (20 bud)
1104429
70 000
1104428
68 000
1103977
66 000
1100626
64 000
1100478
62 000

Slutpris SEK:
70 000
6 839 EUR, 8 001 USD
Utropspris SEK:
80 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.