Urna Kina Kangxi (1662-1722)

224741

URNA, porslin, Kina, 16/1700-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av fabeldjur, höjd ca 19 cm

Obetydlig nagg vid fotringen, trälock senare, bränningsdefekter

Orientaliskt, Porslin

Monter 26

Urna Kina Kangxi (1662-1722)

Budhistorik (42 bud)
1102022
24 000
1101846
23 000
1102021
22 000
1101846
21 000
1101921
20 000

Slutpris SEK:
24 000
2 345 EUR, 2 743 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.