Spegel transition av Lago Lundén

224602

SPEGEL, stockholmsarbete i transition, av Lago Lundén (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819), signerad LL under krona, samt Stockholms hallstämpel 1776, dekor i pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, dekor av lagergirlanger, ägg- och fascesstav, nedre sarg med rocaille, kvicksilverfolierade glas, 112x58,5 cm

Mindre lagningar, spår av krönrosett

Speglar

Rum 11

Budhistorik (23 bud)
1101074
8 000
1100811
7 800
1100811
7 400
1100851
7 200
1100811
6 400

Slutpris SEK:
8 000
806 EUR, 915 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.