Evert Taube blyertstecking

224318

TAUBE, Evert (1890-1976): "Forseth" - Kamratporträtt av Einar Forseth (Titel: möjligen Snillet Forseth), signerad och daterad Evert Taube -09, blyerts på papper uppklistrad på karong, 17x11 cm, oramad:
PROVENIENS: Einar Forseths familj
HISTORIK: Evert (18 år) och Einar (16 år) träffades för första gången på Göteborgs Handelstidnings ritbyrå 1908-1909.

Konst, Måleri

Monter 23

Evert Taube blyertstecking

Budhistorik (11 bud)
1098772
2 800
1096906
2 600
1098771
2 400
1096906
1098769

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.