Takarmatur Poul Henningsen

223958

TAKARMATUR, "Contrast", Poul Henningsen för Louis Poulsen, designad 1962, delvis lackerade skärmar, höjd 45 cm.
PROVENIENS: Nationalmuseums fasta inredning

Smärre bucklor och märken

Belysning, Taklampor

Rum 8

Takarmatur Poul Henningsen
Budhistorik (21 bud)
1097809
6 800
1097804
6 600
1097808
6 600
1097804
6 400
1097806
6 200

Slutpris SEK:
6 800
685 EUR, 778 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.