Stolar Eames

223753

STOLAR, 6 st, "DSX", design Charles & Ray Eames, tillverkade på licens av NK's fabriker i Nyköping, stomme i metall, stoppad sits med blå klädsel och glasfiberförstärkt plast
PROVENIENS: Nationalmuseums fasta inredning

Enstaka fothylsor i plast saknas, slitage

Design, Möbler

Rum 10

Stolar Eames

Budhistorik (9 bud)
1110683
5 600
1114484
5 400
1110683
5 200
1114481
5 000
1110683
4 800

Slutpris SEK:
5 600
540 EUR, 614 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.